Kanał: Pomorze Zachodnie

Metryczka

  • Widownia: 54209
  • Produkcja: AlfaTV 2017
  • Zdjęcia: Bartosz Semanycz
  • Montaż: Grzegorz Lickiewicz
  • Realizacja: Ryszard Sielicki

Opis

Wolin - miasto w północno-zachodniej Polsce części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wolin.

Wolin jest malowniczo położonym miastem, liczącym około 5 tysięcy mieszkańców. Zachowano tu bogactwo dziedzictwa kulturowego w postaci zabytków i licznych znalezisk archeologicznych, eksponowanych w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego. Dogodne warunki pobytu znajdą tu również żeglarze, dla których wybudowano  200 m nabrzeża wzdłuż cieśniny Dziwny, basen jachtowy (w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego), budynek mariny z miejscami noclegowymi o wysokim standardzie z salą konferencyjną oraz pełnym zapleczem żeglarskim (obiekt zarządzany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wolinie).

 

Atrakcje turystyczne:

Skansen Centrum Słowian i Wikingów

Skansen stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat różnej konstrukcji można obejrzeć replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. W „Centrum Słowian i Wikingów” zwiedzający może nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego

To jedna z najstarszych placówek kulturalnych Wolina, założona w 1966 roku. Można tu zwiedzić stałe wystawy archeologiczne obejmujące okres największej świetności miasta (IX-XI w.), jak również najwcześniejszy okres w dziejach osadnictwa na wyspie Wolin. Poza tym można zobaczyć makietę Wolina ukazującą miasto na przełomie XIX i XX w. jak również wiele wystaw zmiennych.

Barokowy Dwór – „Dworek Woliński”

Zmodernizowany i odbudowany obiekt dzisiaj pełni funkcję Centrum Współpracy Międzynarodowej. Kiedyś stał tutaj zamek Książąt Pomorskich z XIII i XIV w. zwanym wdowim. Rezydowały tu: księżna Anna Maria brandenburska, wdowa po zmarłym w 1603r. księciu Barnimie XII  oraz księżna Zofia saska.
W drugiej połowie XVII wieku zamek książęcy w raz z klasztorem został rozebrany przez Szwedów i zniknął z zabudowy miejskiej Wolina.

Elewator zbożowy

Usytuowany nad Dziwną, tuż przy wjeździe do miasta od strony północno-wschodniej, od lat stanowi główny motyw pocztówek z Wolina. Zbudowany został z cegieł i otynkowany na początku XX w. Obecnie wyłączony z eksploatacji. Stanowi własność prywatną.

Marina i basen jachtowy w Wolinie

Basen jachtowy w Wolinie stanowi przystań Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego przygotowaną z myślą o miłośnikach turystyki wodnej. Oprócz ponad 30 miejsc dla jachtów, tuż obok wybudowany został budynek mariny z miejscami noclegowymi, salą konferencyjną, zapleczem socjalnym, slipami oraz innymi udogodnieniami, które zapewnią przybyłym gościom najwyższy komfort.

Most obrotowy

Obrotowy most drogowy nad cieśniną Dziwną w Wolinie łączy wyspę Wolin ze stałym lądem. Jest to jeden z pięciu czynnych mostów obrotowych w Polsce, o dług. 135m, szer. 9,8m i nośności 30t. Most posiada obrotowy mechanizm otwierania zasilany silnikiem elektrycznym znajdującym się na filarze środkowym. Podczas otwierania szlaku wodnego następuje opuszczenie części przęseł środkowych i ich obrót o 90 stopni w poprzek mostu. Otwarcie mostu dla żeglugi w cieśninie, powoduje zamknięcie ruchu drogowego.

Ratusz

Wzniesiony został 1881r. po zburzeniu starego ratusza na rynku. Zbudowany w stylu neogotyckim, ceglanym. Uwagę przykuwa tarcza herbowa i zegarowa w części wieżowej. Ratusz usytuowany jest przy ulicy Zamkowej, frontem skierowany w kierunku południowym. Obecnie mieści się tu siedziba Urzędu Miejskiego.

Mury miejskie

Budowane w XIV i XV w., zachowały się wyłącznie fragmentarycznie w północnowschodniej części miasta (przy „Dworku Wolińskim”). Fragment murów stanowi część zabudowań klasztoru Cysterek, założonego w Wolinie przez Bogusława IV już w 1288 roku lub fragment kaplicy „przyzamkowej”.
Ciekawostką jest to, iż pod ziemią, przy murze resztek świątyni znajdują się sklepienia piwnic, które należały do tego obiektu.

Kamień runiczny Haralda Sinozębego (Bluetooth)

Kamień runiczny poświęcony królowi duńskiemu Haraldowi Sinozębemu, władcy, który miał panować nad Wolinem, zakładając warowny obóz Jomsborg, w którym stacjonowała wikińska drużyna. Król ten pokonany przez syna, Svena Widłobrodego, miał tu zakończyć swój żywot w 987 r.

Na cześć króla Haralda Sinozębego, który całe swoje życie poświęcił walce o zjednoczenie (połączenie) walczących sił Danii, Norwegii i południowej Szwecji fiński koncern Nokia nazwał technologię łączenia urządzeń elektronicznych na podczerwień – bluetooth (Sinozęby).

Rezerwat Archeologiczny - „Wzgórze Wisielców” Cmentarzysko Kurhanowe z IX-XI w.

Cmentarzysko kurhanowe na Wzgórzu Wisielców należy do grupy najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. Jest unikalnym, po dziś zachowanym w sposób czytelny obiektem archeologicznym, który w wczesnym średniowieczu współtworzył rozległy zespół osadniczy Wolina. Nazwa „Wzgórze Wisielców” wiąże się z odbywającymi tu kaźniami piratów i przestępców. Pod koniec XIX w. naliczono na wzgórzu 93 kurhany, z których zachowały się 34 mogiły.

 

 

źródło: wikipedia.org, wolin.pl


Skomentuj na Facebooku

Użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za treści komentarzy dodanych na stronie.

Redakcja portalu Polska Telewizja Internetowa nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników.

Komentarze